Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wiosna ☼☼☼

Zapraszamy :)

Zapraszamy

BKZ, czyli Biblioteczny Klub Zadań

Ilustrujemy książki, kolejne spotkanie

DKK dla dorosłych - Bonin, będziemy omawiać "Wszystkie kochanki naszego taty"

DKK dla dzieci

Akcja Żonkile - 19 kwietnia

Wypożycz sobie książkę na weekend :)

Tydzień Bibliotek 8-15 maja

Narodowe czytanie

Dzień Dziecka!

Majóweczka la la la :)

23 kwietnia

Akcja Żonkile 2023 r. - mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim

Celem Akcji Żonkile, do której nasza biblioteka przystępuje już trzeci rok z rzędu, jest przypomnienie wybuchu powstania w getcie warszawskich. 19 kwietnia 2023 r. mija równo 80 lat od powstania tego największego zbrojnego zrywu Żydów przeciwko Niemcom, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej . Organizatorem Akcji Żonkile jest  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia każdego roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie otrzymywał anonimowo bukiet żółtych kwiatów,  m.in. żonkili i kaczeńców. W tym dniu rokrocznie składał wiązankę pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Każdego roku coraz więcej osób z żółtymi wiązankami kwiatów dołączało do Edelmana, aby wspólnie z nim złożyć je pod pomnikiem, dzielić się wspomnieniami,  być częścią tej jakże ważnej i podniosłej chwili. Żonkile zostały uznane za symbol, który upamiętnia tamte wydarzenia . Akcja Żonkile ocala od zapomnienia powstańców, czci ich niebywałą odwagę, waleczność i ogromne poświęcenie.

19 kwietnia w całej Polsce odbędzie się szereg inicjatyw, które mają przybliżyć i upamiętnić wszystkim tamte działania. W tym dniu na naszym profilu na facebooku  będziemy was o nich informować na bieżąco.

Więcej o działaniach naszej biblioteki w ramach Akcji Żonkile na stronach:

Akcja Żonkile - wszystkie działania Biblioteki

Akcja Żonkile - Rok 2022

Akcja Żonkile - Rok 2021

Autor: Basia Pelc