Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wiosna ☼☼☼

Zapraszamy :)

Zapraszamy

BKZ, czyli Biblioteczny Klub Zadań

Ilustrujemy książki, kolejne spotkanie

DKK dla dorosłych - Bonin, będziemy omawiać "Wszystkie kochanki naszego taty"

DKK dla dzieci

Akcja Żonkile - 19 kwietnia

Wypożycz sobie książkę na weekend :)

Tydzień Bibliotek 8-15 maja

Narodowe czytanie

Dzień Dziecka!

Majóweczka la la la :)

23 kwietnia

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022


Już drugi rok z rzędu Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie włącza się do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile".

Akcja "Żonkile" ma na celu upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia obchodzimy 79. rocznicę tego pierwszego (podczas II wojny światowej) zbrojnego zrywu przeciwko okupantowi niemieckiemu. W tym roku przypada 10. rocznica akcji - rozpoczęła się ona 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu powstania.
 
19 i 20 kwietnia odbędzie się szereg działań oraz zostanie udostępnionych wiele dokumentów, tekstów, filmów upamiętniających powstańców oraz tamte wydarzenia. Organizacją ogólnopolskich działań zajmuje się Muzeum Polin. Nasza biblioteka włączając się do kampanii również przeprowadzi zajęcia z czytelnikami nawiązujące do akcji "Żonkile". O wszystkich działaniach, również tych ogólnopolskich odbywających się online, będziemy was informować na bieżąco na naszej stronie na facebooku - KLIK.
 
Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie, co roku w dniu 19 kwietnia, zjawiał się pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie trzymając w dłoniach bukiet żółtych kwiatów, które składał tam w ciszy i skupieniu. Żonkile stały się symbolem uczczenia, upamiętnienia tamtych wydarzeń oraz uszanowania odwagi i waleczności powstańców.

Autor: Basia Pelc